Nem szeretsz olvasni? Hallgasd meg a tartalmat hanganyagként!
Hidd el hasznosak a tesztek az akváriumban!
Az akvarizálásra a világ összes pénzét el lehet költeni. Olvastam pár kommentelőtől a facebook-on, hogy ő aztán soha nem tesztelte az akváriumot, mert neki a kisujjába van minden fortély! Ránéz az akváriumra és a szeme előtt lefutnak az értékek.
A többségünk nem így van ezzel, ezért is érdemes kontroll alatt tartani az akváriumot, legalább addig amíg saját magad nem tudod megállapítani a hiány vagy a többlet tüneteket.
Ezért a legszükségesebb teszteket amit érdemes beszerezni, leírom neked. Az már a te döntésed, hogy ezekre a tesztekre szükséged van avagy sem! Az biztos, ha algásodsz, vagy kérdeznél valamilyen növényi romlás miatt, a csoportokba, biztos megkérdezik melyik értéked milyen.
A víztesztekről írtam már neked az akvárium vize menüpontban így azt kihagyom, ott leírtam a vízkeménység tesztet, és a kémhatás tesztelést.
Itt inkább a mérgező anyagokról és a tápanyag tesztekről írnék röviden.
Vízparaméterek mérése
Csak és kizárólag csepp tesztet használj. A gyorstesztek nem adnak pontos eredményt.
A gyorsteszt arra jó, hogy megmutatja neked, hogy esetleg mi lehet a probléma, és azokra az értékekre rá tudj mérni újra csepp tesztel.
- PH teszt, ebből olyat vegyél, ami legalább 10 pH-ig tud mérni ilyen lehet a JBL pH tesztje
- GH - KH teszt, ebből a legolcsóbb cseppteszt az a NEPTUN teszt, tökéletesen megfelel a célnak.
Ezzel a két teszttel meg tudod mérni az akvárium vized, csapvized, RO vized.
Akkor jó, hogyha a KH érték fele akkora mint a GH.
Pl. 10GH - 5 KH.


Gyorstesztek
Első körben megemlíteném a gyorsteszteket. Vannak komplex gyorstesztek, amelyek több paramétert állapítanak meg egyszerre. Ezek a tesztek egy kontrollnak jók, de ne várj tőlük pontos eredményt.
Én is használok gyors tesztet, mert egyszer megvásároltam, de csak arra használom, hogy lássam van-e valamiben eltolódás. Ha pontos értékeket szeretnék tudni, akkor viszont csepptesztelek.
Ezért neked is azt ajánlom, csak akkor vegyél gyors komplex teszteket, ha úgy gondolod, hogy belefér a költségvetésbe. Én személy szerint, már nem vennék, inkább különálló teszteket vásárolnék az árából!

Csepptesztek
Ha induló akváriumod van akkor érdemes a méreganyagokat tesztelni.
Ez három teszt lehet. Ammónia NH4, Nitrit NO2, Nitrát NO3.
Ezekből a tesztekből, kettőnek a megvásárlását mindenképp ajánlom ez pedig az ammónia és a nitrát.
Ammónia teszt (NH4)
Az ammónia teszt megvásárlásával, ellenőrizni tudod az ammónia szinted, ha hal elhullásod van vagy nagyon elkezdtél algásodni, vagy a vized színe, szaga nincs rendben. Ha magas az ammónia szinted, akkor az arra utal, hogy induló akváriumnál még nem alakultak ki a szűrőbaktériumaid. Ha az akváriumod már régebb óta megvan, akkor vagy kiírtottad valamilyen vegyszerrel a baktériumokat (pl. valamilyen klór tartalmú anyagot juttattál az akváriumba), vagy túletettél, elpusztult állatok, növények vannak az akvában, túltelepítetted az akváriumot sok a hal a szűrő ezt nem tudja feldolgozni, vagy hosszú áramszünet miatt leállt a szűrésed, stb..
Ammónia állandóan keletkezik az akváriumban. Ha az ammónia szinted folyamatosan magas, mindenképp orvosolnod kell ezt a problémát. Ha ammónia mérgezés tüneteit látod a legegyszerűbben, azonnali vízcserével oldhatod meg ideiglenesen.
A nitrifikáló folyamatokról már írtam, így ezt mostanra már tudod, de azért ismételjünk. Az ammónia lebontását a nitrifikáló baktériumok végzik, lebontás után egy másik mérgező anyag keletkezik, Nitrit.

Nitrit NO2 teszt
A nitrit teszttel, azon kívül, hogy ennek a méreganyagnak a szintjét tudod ellenőrizni, nem sok haszna van.
Ennek a tesztnek a megvásárlását nem tartom szükségesnek, ha kíváncsi vagy az értékekre, ami akkor jó ha mérhetetlen, akkor vedd meg nyugodtan, ártani nem ártasz vele senkinek.

Nitrát NO3 teszt
A nitrifikáló folyamat utolsó lépésében a nitritből keletkezik a nitrát. A nitrát is egy méreganyag az akváriumban, de hatalmas mennyiség kell belőle, hogy mérgező legyen.
Amíg ammóniából 1 egység már halálos, a nitrátból ennek a duplája 2 egység, addig a nitrátból 20-30 egység az amely a halálos szint, halfajtól függően. Nitrát mint tápanyag a növénytartás egyik alapeleme.
A növények elég nagy mennyiséget vesznek fel ebből az anyagból. A nitrát szintet vízcserével tudod csökkenteni.
Ezért is fontos a rendszeres vízcsere.

Növénytartásban használatos tesztek
Nagyon nehéz nem belemélyedni a témába, szívesen le is írnám a növénytápozás fortélyait, de ennek az oldalnak az a lényege, hogy rapid módon kapj egy tudást az akvarizálás kezdeteihez.
Ezért, még 3db teszt megvételét ajánlom.
- Foszfát teszt
- Kálium teszt
- Vas teszt



A Nitrát, foszfát, kálium, vas, okozza a legtöbb hiánytünetet az akváriumban. Ezek a tesztek azok, amelyekre érdemes tudni a választ, ha segítségre van szükséged!
Miért pont a JBL teszteket ajánlottam?
Mert szép a doboza :-)
Van több gyártó is a piacon ilyen pl. a Sera, Easy-Life. Próbáltam már nagyon sok félét, és igazából mind hasonlóak. A JBL-el jó a tapasztalatom, minőségi csomagolás, minőségi belső tartalom, könnyű használat jellemzi. Hogy melyik gyártót választod az a te döntésed, nekem ez vált be.