Az akváriumi halak, garnélák beszoktatása: Így végezd el helyesen
Az akváriumi élőlények beszoktatása, akklimatizálódása, legyenek azok halak, garnélák vagy csigák, nagyon fontos lépés az új lakók telepítésekor. A kereskedésekben megvásárolt élőlények gyakran eltérő vízparaméterekkel rendelkeznek, mint amilyen az otthoni akváriumban található víz, más a hőmérséklete, más a pH értéke, más a keménysége, az oxigén tartalma, stb.. Ezért is fontos a megfelelő beszoktatás. A hirtelen változások ugyanis stresszt okozhatnak, károsak lehetnek számukra.
Sajnos minden kezdő elköveti ezt a hibát, hogy beszoktatás nélkül, úgy ahogy van beönti az akváriumba a megvásárolt halakat. Ha a halakat hirtelen, beszoktatás nélkül helyezed át az otthoni akváriumodba, több kockázattal és problémával számolhatsz ebből most hármat megemlítenék.
01 sokk
A hirtelen változások, például a víz hőmérsékletében, pH-jában, keménységében vagy vegyi anyagok koncentrációjában, sokkot okozhatnak a halak szervezetében. A sokk következtében az állatok stresszesek lehetnek, és az immunrendszerük gyengülhet, ami fogékonnyá teszi őket betegségekre és fertőzésekre.
02 Oxigén szint változás
A halak szervezetének időre van szüksége, hogy alkalmazkodjon az új oxigénszinthez, mert a hirtelen változások komoly stresszreakciókat válthatnak ki. A stressz, gyengítheti az immunrendszert és fogékonyabbá teheti a halakat betegségekre és fertőzésekre.
03 Ammonia- és nitritmérgezés
A zacskóban lévő vízben az ammónia és nitrit koncentrációja felhalmozódhat. Ha ezt a vizet az akváriumba öntöd, az ammónia és nitritszint hirtelen emelkedhet, ami mérgező hatású lehet a halakra és más akváriumi élőlényekre.
04 Agresszió és territorialitás
Az újonnan betelepített halak stresszes viselkedése zavarba ejtheti a régi lakókat, ami fokozott agressziót és területvédelmet válthat ki. Ez komoly sérüléseket vagy akár a halak elpusztulását eredményezheti.
Hogyan szoktasd be helyesen az akvárimba a megvásárolt halakat
Hidd el ennél van jobb módszer is, és ezt a kettes pontban le is írom.
Mikor a legideálisabb az új halak betelepítésére?
Az ideális időpont az új lakók beengedésére a lámpa bekapcsolása előtti időszak, amikor a halak még pihennek. Ilyenkor zavartalanul elhelyezkedhetnek az új akváriumban, megtalálhatják a rejtekhelyeiket és megismerkedhetnek az új környezettel. Persze más időszakokban is beengedheted az új halakat, de ilyenkor különösen figyelj arra, hogy a meglévő lakók hogyan viszonyulnak az újakhoz.
Mikor etetheted leghamarabb az új halaidat és garnéláidat?
A frissen betelepített élőlényeket érdemes 24 órát koplaltatni, ugyanis sokszor még nem fogadják el az eleséget, és a stressz miatt emésztési problémáik is lehetnek. Türelemmel és óvatossággal közelítsd meg az etetést, hogy az új lakók a lehető leggyorsabban hozzászokjanak az új otthonukhoz.
Összefoglaló
Az akváriumi élőlények beszoktatása rendkívül fontos lépés annak érdekében, hogy a frissen megvásárolt halak, garnélák és csigák egészségesek és boldogok legyenek új otthonukban. Három módszert ismerhettél meg a beszoktatásra: a fokozatos vízkeverés, a csepegtetős és a zacskóban történő beszoktatás. Mindhárom módszer biztonságos és hatékony, a lényeg, hogy türelemmel és körültekintéssel végezd el a folyamatot. Ne feledd, hogy az ideális időpont a betelepítésre a lámpa felkapcsolása előtti időszak, és a frissen betelepített élőlényeket érdemes 24 órát koplaltatni. Ha extra körültekintő akarsz lenni, akkor karanténozol és fertőtlenítesz is, pl. Neptun malachitzölddel.