Az akvaristáknak három rémálma van! Az áramszünet az algák, és a halbetegségek. Ezeknek a rémálmoknak egyikét sem kell megélni, ha nem ész nélkül vágsz bele az akvarisztikába, hanem egy alap tudással. Az nem alap tudás, hogy a kereskedő elmondta neked leegyszerűsítve, hogy az akváriumot töltsed fel vízzel tedd bele a halat, és kész is.
Mind a három rémálom kiküszöbölhető, és ha megfelelő tudással vértezed fel magad, akkor egy hosszabb áramszünet is gond nélkül átvészelhető, az alga kezelhető és teljesen eltüntethető, a betegségek pedig elkerülhetőek, soha nem kell vele találkoznod, ha tanulsz, és megérted mi miért történik az akváriumban. Ezért érdemes a weboldalunk minden tartalmát elolvasnod, főleg az alapokat, amelyeket 1-től 10-ig számoztunk.
Mi az a darakór?
A legtöbb akváriumi hal elhullásáért a darakór a felelős. A darakór olyan elterjedt, hogy sok szakértő szerint a legtöbb akvárium környezetében jelen van. Valójában szinte minden akváriumi hal többször is találkozik ezzel a protozonnal élete során. Mivel olyan elterjedt, a legtöbb hal jó immunválaszt fejlesztett ki a betegséggel szemben, hogy képesek legyenek leküzdeni a protozoon fertőzést, mielőtt bármilyen tünetet okozna.
A Darakór, vagy ismerheted még "Ich" vagy „ichty” néven. A darakór egy parazita okozta fertőzés, amelyet az Ichthyophthirius multifiliis nevű egysejtű organizmus okoz.
Az akváriumi halak általában akkor kapják meg a darakór betegséget, amikor az immunrendszerük nem működik olyan jól mint kellene. Tudjuk, hogy a stressz csökkenti az immunválaszt, és amikor a halak stresszesek, a darakór könyörtelenül felütheti a fejét.
Mi váltja ki a halakból a stresszt?
Manapság a "stressz" szó olyannyira mindennapivá, elcsépelté vált, hogy gyakran már észre sem vesszük, amikor meghalljuk és félvállról vesszük. Nap mint nap többször is halljuk ezt a szót, és talán már nem is hat ránk. Sajnálatos, de tapasztalatom szerint, amikor az akváriumi lények stresszes állapotáról esik szó, sokan inkább nevetnek ezen. Pedig minden élőlény, még a növények is képesek stresszreakciót produkálni. A folyamatos stressz pedig az immunrendszer legyengüléséhez, betegségekhez mint például a darakór, és a halak élőlények elhullásához vezet.
Sokféle ok van egy hal életében amely stressz okozója lehet. A vízhőmérséklet, a víz minősége, az akvárium többi lakói, a helytelen étrend és számos egyéb tényező mind hozzájárul a stresszhez, de a stressz egyik legsúlyosabb oka az új hal szállítása és kezelése során jelentkezik.
Legyen szó szabadon befogott halakról vagy tenyészetekről általánosságban egy nagykereskedőhöz, majd egy kiskereskedőhöz, és végül az otthonodba kerül a hal. Más-más vízparaméterek, más szennyező anyagok amelyek érik, és még ott van a szállítás is amely rendkívül stresszes a halak számára. A darakór széles körű elterjedése miatt nem csoda, hogy sok újonnan vásárolt hal érintett ebben a betegségben.
Nem hoztam új halat vagy növényt, az akváriumi halak mégis darakórosak lettek!
Fontos tudnod, hogy a darakór nem csak akkor jelentkezik az akváriumodban, ha új élőlényeket teszel az akváriumodba. A darakór annyira elterjedt, hogy sok szakértő úgy véli, hogy a legtöbb akváriumi környezetben jelen van a kórokozó. A saját véleményem is ez, hiszen sokszor olvasom a csoportokban, hogy nem tettek semmi új élőlényt, növényt az akváriumba, mégis darakóros lett a hal. Szinte minden akváriumi hal élete során többször is kapcsolatba kerül ezzel a protozoonnal. Mivel nagyon elterjedt, a legtöbb halban jó immunválasz alakult ki a betegséggel szemben, így lehetővé teszi számukra, hogy leküzdjék a darakór fertőzést, mielőtt az bármilyen tünetet okozna.
De itt jön képbe a stressz!
Ha mindenféle utánajárás nélkül építetted fel az akváriumod, amely környezet nem a halnak való, legyen szó berendezési tárgyakról, vízminőségről, vízkeménységről, szennyezésről, méreganyagokról, nem figyelsz a halak párosítására, hőmérsékletre, táplálkozásra stb. a halat folyamatos stressznek, mérgezésnek teszed ki. Az immunrendszer nem egyik napról a másikra, de leromlik, és jönnek a betegségek, mint a darakór, uszonyrothadás, hasvízkór stb. Tehát, ha darakóros lesz a halad, legyen egy józanító pofon, hogy valamit nagyon nem csinálsz jól.
Darakór tünetei és felismerése
Ahhoz, hogy megakadályozzuk a halak súlyos darakórfertőzését, elengedhetetlen a parazitás fertőzés korai észlelése. Az akváriumi halaink naponta legalább néhány perc figyelmet igényelnek, hogy észrevehess bármilyen szokatlan viselkedést.
A fertőzés legkorábbi szakaszában még nincsenek látható foltok a halakon. A foltok észlelése is nehéz, ha kevés van belőlük. Azonban a halak viselkedése hirtelen megváltozhat: a növényekhez, kövekhez, dekorációs elemekhez dörzsölődnek, levegőt nyelnek (pipálnak), vagy kiugranak a vízből - mindez jelezheti, hogy a halak parazitákkal fertőzöttek, és megpróbálják enyhíteni a viszketésüket. Ha a halakat korai vagy enyhe fertőzés esetén kezeled, a túlélési esélyük mindig magasabb, mint a súlyosan fertőzött halak esetében.
1. Korai stádium:
- A halak dörzsölik a bőrüket kövekhez, növényekhez, berendezési tárgyakhoz.
- Étvágytalanság.
2. Középső stádium
- Az uszonyaikat leeresztik.
- Gyorsabban veszik a levegőt, gyakran a víz felszínéhez közel úsznak, vagy levegő után kapkodva "pipálnak". Akkor már gyanakodj a darakórra, ha csak egy két halad pipál, de a többi vígan úszkál az akvárium minden szintjén.
3. Késői stádium:
- Fehér jellegzetes pontok jelennek meg test szerte, főleg a fejnél és kopoltyúnál.
A darakór időben történő felismerése és megfelelő kezelése elengedhetetlen a halak egészségének megőrzéséhez és az akvárium hosszú távú jóllétéhez. A tünetek korai észlelése és az azonnali beavatkozás segíthet megelőzni a betegség súlyosbodását és minimalizálhatja a másodlagos fertőzések kialakulásának kockázatát, mint például az uszonyrothadás.
A darakór kezelése
Tudom sokan ehhez a részhez ugratok először, mert sajnos már csak akkor kerül elolvasása ez a tartalom, ha már gond van. De szükséged van még egy kis információra a fentieken kívül.
Az Ichthyophthirius életciklusa bonyolult, de nagyon fontos a darakór kezelésének és megelőzésének megértéséhez. A bonyolult életciklus miatt hosszadalmasabb a kiirtása.
A darakór kórokozója egy komplex fejlődési ciklust él meg, amelynek során több stádiumon halad keresztül.
Kezdetben, a fiatal parazita (trophozoitok) a vízben úszkál, majd rátapad a halak testére, és a bőrük alá fúrja magát. Ebben a stádiumban a halak vérével és szöveteivel táplálkozik, amíg teljesen ki nem fejlődik (trophont azaz érett trophozoit). A halak próbálkoznak védekezni a fertőzés ellen, és egy fehér tokot hoznak létre a parazita körül, amelyek a szabad szemmel is jól látható fehér pöttyökként jelennek meg a testükön.
Ebben a szakaszban a tok belsejében a parazita ellenáll a gyógyszeres kezelésnek, ami miatt hosszabb terápiára lehet szükség.
Amikor a parazita (trophont) eléri teljes érettségét, elhagyja a hal testét. A hal testén egy kis seb marad vissza, amely másodlagos fertőzések kapuját nyithatja meg. A talajon, trophont egy zselés tokot képez, amiben intenzív osztódás megy végbe, majd ez a tok felreped. Ennek eredményeként számos új egysejtű (tomitok) kerül a vízbe, amelyek újra gazdaállatot keresnek a további fejlődéshez.
Egyetlen érett parazitától akár több száz utód is származhat. Az osztódás tempója erősen függ a hőmérséklettől; 26-29°C a leggyorsabb, ebben az esetben körülbelül 8 óra alatt befejeződik. Az új paraziták, (Tomitok) legfeljebb 3 napig képesek túlélni a vízben, ha nem találnak gazdaállatot. Ebben az életszakaszban a legérzékenyebbek a gyógyszeres kezelésre.
A darakór parazitájának teljes fejlődési ciklusa az akvárium hőmérsékletétől függően 4-21 napig is eltarthat, ezért elengedhetetlen az egész akvárium alapos kezelése. Az újonnan kialakult Tomitok csak akkor képesek túlélni, ha gazdaállatot találnak, ahol tovább fejlődhetnek és újra kezdődik a fertőzési ciklus.
Ezek a paraziták növényeken, szűrőanyagokon és egyéb tárgyakon is megtelepedhetnek. Tehát, ha egy növényt egy fertőzött akváriumból egy tiszta akváriumba helyezel át, megfertőzheted a tiszta akváriumot darakórral.
01 Lépés - Vízhőfok
Mivel az életciklus hőmérséklettől függ, és a parazitákat csak a vízben lévő szakaszban lehet hatékonyan elpusztítani, célszerű megemelni az akvárium vízének hőmérsékletét 26-27 vagy akár 29 °C-ra. A hőfok emelés ne történjen meg hirtelen mert plusz stressz kiváltó oka lehet így ajánlatos minimum 48 óra alatt megemelni a vízhőfokot. Ezzel a lépéssel felgyorsítjuk a paraziták vízbe kerülésének ciklusát. A hőmérséklet emelésével, a kezelés lerövidíthető. Minél alacsonyabb a víz hőmérséklete annál hosszabb ideig tart a gyógyszeres kezelés.
MINDEN ESETBEN nézd meg, hogy vannak-e olyan halaid, élőlényeid amelyek nem viselik el az igen magas akváriumi vízhőfokot. Ha tartasz olyan halakat, akkor keress egy köztes megoldást a hőfokra, és az alacsonyabb hőfok miatt hosszabb kezelést választani, vagy ezeket a halakat különítsed el egy karantén akváriumba, és ott folytasd a kezelésüket.
02 Lépés - Gyógyszeres kezelés
Most már tudod, hogy a parazitát nem lehet elpusztítani, miközben a halon van, így a hal karantén akváriumba helyezése nem oldja meg a problémát az akváriumban. Ha egy halnak darakór fertőzés van, feltételezni kell, hogy az egész akvárium már fertőzött, és kezelni kell. A gyógyszeres kezelés hatással lehet a szűrőbaktériumokra is, ezért sokan nem választják a gyógyszeres kezelést, az akváriumban. Ha te is aggódsz a szűrőbaktériumok miatt (Sok tapasztalati leírást olvastam már, és a darakórra adható gyógyszerek nem voltak észlelhető hatással a szűrőbaktériumokra.) akkor egy másik módszerrel is élhetsz a parazita eltávolítására, ha eltávolítjuk az összes halat az akváriumból. Mivel tudjuk, hogy a paraziták csak 48 órán keresztül képesek túlélni a gazdatest nélkül, ha eltávolítjuk az összes halat, majd megemeljük a hőmérsékletet, a meglévő paraziták az akváriumban 2 nap múlva elpusztulnak. Biztonság kedvéért várj 4 napot. A karantén akváriumba a halakat külön tudod gyógyszeresen kezelni, és nem érinted ezzel az akváriumod!
Ma már rengeteg gyártó készít gyógyszereket a darakór ellen.
Ilyen lehet a
- JBL Punktol plus
- Sera Costapur
- Parakill Turbo
- Neptun malachitzöld
Házi praktika
Házi praktikaként, sokszor olvashatod a jódozatlan só adagolását a vízbe, de konyhasót is írnak. Erre a betegségre már van hatásos gyógyszer. A növények a sót nehezen viselik, a pikkely nélküli halakat irritálhatja. A só adagolására pedig ahány weboldalt olvasol vagy tanácsot kapsz annyi féle adagolással találkozhatsz. A legjobb megoldás az, ha a halaidat egy karantén akváriumba teszed, a halaknak megfelelő gyógyszert választasz és nem sóval kezeled őket. Abban az akváriumban amiben a fertőzés történt, megemeled a hőmérsékletet, és hagyod, hogy a természet elvégezze a dolgát, gyógyszeres kezelés nélkül.
Hogy előzheted meg a darakórt
A darakór nagyon gyakori betegség, és ha a halaid megfertőződnek vele, kénytelen leszel az egész akváriumot kezelni. Ezért sokkal könnyebb megelőzni ezt a betegséget, mint kezelni. Fontos itt is kiemelni, ha elolvasod weboldalunk első 10 pontját, és a leírtak szerint cselekszel a darakórt szinte el is felejtheted, de ennek ellenére alábbiakban felsorolok néhány javaslatot a darakór megelőzésére az akváriumban:
- Csak egészséges, minden betegség jeleitől mentes halakat vásárolj. Figyeld meg az akvarisztikai bolt összes akváriumát, hogy látsz-e betegségre utaló jelet.
- Soha ne vásárolj halakat egy olyan akváriumból, amelyben halott vagy beteg hal található.
- Mindig helyezd új halaidat egy megfelelő karantén akváriumba legalább két hétre, mielőtt betennéd a fő akváriumba.
- A megvásárolt növényeidet is érdemes 4-5 napra karanténozni, mielőtt beteszed a saját akváriumodba.
- Amennyire csak tudod csökkentsd a szállítással kapcsolatos stresszt.
- Kerüld el a hőmérséklet, pH, vagy ammóniaszint ingadozásait, mivel ezek mind nagyon megterhelőek a halak számára, és darakór kitörését okozhatják.
- Mindig adj különféle, megfelelően tárolt eledeleket, beleértve a fagyasztva szárított, fagyasztott és pehely eledelt.
- Ne telepítsed túl az akváriumot halakkal. Figyelj a halak társítására.
- Rendszeresen cserélj vizet.
Bár a darakór lehet a leggyakoribb betegség az akváriumi halak között, odafigyeléssel teljes mértékben elkerülheted. Ha egészségesek a halaid, megfelelő életkörülményeket biztosítasz neki, jelentősen csökkentheted a betegségek kialakulását és a betegségek által okozott károkat.